កាលពីថ្ងៃទី០១ដល់០៤ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២២ កន្លងទៅនេះ សិស្សានុសិស្សចាប់ពីថ្នាក់ក្រោមមត្តេយ្យសិក្សាដល់ថ្នាក់បឋមសិក្សា នៃសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង ទាំង៦សាខា បានរៀបចំការប្រឡងឆមាសលើកទី១ សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២១-២០២២តាមសាខារៀងៗខ្លួន។ ការប្រឡងឆមាសលើកទី១ នេះធ្វើតាមការណែនាំរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ហើយការប្រឡងឆមាសនេះប្រព្រឹត្តិទៅដោយរលូន និងនៅក្នុងបន្ទប់នីមួយៗអនុរក្សមានការតឹងតែង ម៉ត់ចត់ចំពោះបេក្ខជន មិនអនុញ្ញាតឱ្យបេក្ខជនចម្លង ឬបើកឯកសារមើល និងប្រើគ្រឿងអេឡិចត្រូនិច។ ពិសេសបេក្ខជននីមួយៗគោរពវិន័យ និងបទបញ្ជាសាលាបានយ៉ាងល្អក្នុងកុំឡុងពេល
ប្រឡងឆមាសទី១។

From March 01 to March 04, 2022, students in elementary school from Pre-Kindergarten to sixth grade of American Intercon School had to complete their semester I examination for the academic year 2021-2022 in their respective campuses. The semester I exam was conducted under stricit guideline of the Ministry of Education, Youth and Sports. This examination progressed smoothly with cautious and strict regulations which did not allow any kinds of cheating to happen. All the students had to be responsible for their own task and follow all the exam regulations.
Students activities during exam process