កាលពីថ្ងៃទី២៨ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ កន្លងទៅនេះ គណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង សាខាម៉ៅសេទុង បានរៀបចំការពិសោធមុខវិជ្ជាជីវវិទ្យា ក្រោមប្រធានបទ “ការពិនិត្យមើលកោសិការុក្ខជាតិ” ជូនដល់សិស្សានុសិស្សថ្នាក់ទី៧ ដែលដឹកនាំពិសោធដោយលោកគ្រូ អ៊ុក ឯកកុម្ភៈ គ្រូបង្រៀនមុខវិជ្ជាជីវវិទ្យា។
លោកគ្រូបានលើកយកចំណុចសំខាន់ៗនៃខ្លឹមសារមេរៀនមកបង្ហាញជូនដល់សិស្សានុសិស្សឱ្យបានយល់ដឹងពីគោលបំណងនៃមេរៀន បានដឹងអំពីដំណើរការនានានៃការពិសោធ ការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ និងសម្ភារពិសោធន៍សម្រាប់ពិសោធទៅលើការពិនិត្យទម្រង់រូបផ្គុំរបស់ផ្កា និងពិនិត្យគ្រាប់លំអង ដោយការប្រើប្រាស់មីក្រូទស្សន៍។ បន្តមកទៀត លោកគ្រូក៏បានបង្ហាញអំពីសម្ភារពិសោធនមានដូចជា ផ្កា ស្លឹករុក្ខជាតិ តង្កៀប កន្ត្រៃ ស្កុត បន្ទះឡាម ក្រដាសជូត និងមីក្រូទស្សន៍ជាដើម។ ក្រោយពីលោកគ្រូបានបង្ហាញអំពីសម្ភារសម្រាប់ពិសោធរួចមក លោកគ្រូក៏បានបង្ហាញពីទ្រឹស្តីមេរៀនយ៉ាងលម្អិតទាក់ទងនឹងដំណើរការនៃការពិសោធ ដោយបែងចែកសិស្សជាក្រុមដោយក្នុងមួយក្រុមមានសមាជិក០៣នាក់ ទៅ០៤នាក់នៅតាមក្រុមនីមួយៗ ហើយក៏បានដឹកនាំសិស្សតាមក្រុមនីមួយៗអនុវត្តជាក់ស្តែង ដោយមានការជួយណែនាំបន្ថែមក្នុងក្រុមនីមួយៗ។ ហើយជាលទ្ធផលសិស្សានុសិស្សទទួលបានចំណេះដឹងដូចជា៖

On April 28, 2022, American Intercon School committee, Mao Tse Tung campus organized a biology experiment under the theme “Plant Cell Observation” for 7th grade students. This event was led by Mr. Ouk Ek Kumpheak, teacher of Biology. The teacher presented the main points of the lesson content to the students to understand the purpose of the lesson, the process of experimentation, and use of experimental tools to examine flower pollen using a microscope.
Then, the teacher showed the experimental materials such as flowers, leaves, plants, brackets, scissors, razors, paper towels, and a microscope. After presenting the experiment materials, the teacher presented the theory about the process of the experiment by dividing the students into groups of 3 to 4 members. Also, the teacher led students in each group to practice with additional guidance.