កាលពីថ្ងៃទី០៥ ខែមករា កន្លងទៅថ្មីៗនេះ លោកគ្រូ ឡុង ភន បានដឹកនាំប្អូនៗសិស្សថ្នាក់ទី៧ក នៃសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង សាខាចោមចៅ ធ្វើពិសោធន៍មុខវិជ្ជារូបវិទ្យា ប្រធានបទស្តីពី៖ ការរីកនៃអង្គធាតុរឺង និងការចម្លងកម្តៅអង្គធាតុរឹង។ គោលបំណងនៃការពិសោធន៍នេះគឺ ដើម្បីឱ្យប្អូនៗអាចយក់ដឹងពីការចម្លងកម្តៅ និងការរីកមាឌនៃអង្គធាតុរឹងមិនដូចគ្នា ដឹងពីការអនុវត្ត និងបំរ៉ុងប្រយ័ត្ននៃការរីក និងការចម្លងកម្តៅរបស់អង្គធាតុរឹង។ គួរបញ្ជាក់ផងដែរថា ដើម្បីដំណើរការពិសោធន៍សិស្សានុសិស្សត្រូវការសម្ភារៈដូចជា៖ ឧនករណ៍ពីរ៉ូម៉ែត អាល់កុល (ចង្កៀងអាល់កុល) សរសៃរលោហៈ ដែកកេះ ទៀន ចង្កឹះកែវ ចង្កឹះដែក និងចង្កឹះទង់ដែង។ ចំពោះដំណើរការពិសោធន៍ប្អូនៗប្រើជាមួយឧបករណ៍ពីរ៉ូម៉ែត យកចង្កៀងអាល់កុលមកដុត។ បន្ទាប់មកយកសរសៃរលោហៈ ឬចង្កឹះនីមួយៗទៅដុតកម្តៅដោយដាក់លើអណ្តាតភ្លើង ដោយយកចុងម្ខាងៗមកលាបក្រមួនទៀន។ ជាលទ្ធិផល ប្អូនៗអាចពិនិត្យឃើញពីការរីកនៃអង្គធាតុរឺង និងការចម្លងកម្តៅអង្គធាតុរឹង៕

On January 05, Mr. Phorn Long led the 7th graders of American Intercon School, Chom Chao campus, to do an experiment on the topic of expansion and heat transfer of solids. The purpose of this experiment is to enable students to understand the heat transfer and expansion of different solids, to notice the implementation and precautions of the expansion and heat transfer of solids. It should also be noted that in order to run the experiment, students need materials such as: pyrometer, alcohol (alcohol lamps), metal wires, lighter, candles, glass chopsticks, metal chopsticks and copper chopsticks. For the experimental process, students use a pyrometer and alcohol lamp. Then heat each piece of metal wire or chopsticks by placing it on a flame with each end with the candle wax. As a result, students can see the expansion of the solid and the heat transfer of the solids.