កាលពីថ្ងៃទី១០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ កន្លងទៅនេះ គណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង បានរៀបចំការពិសោធមុខវិជ្ជាគីមីវិទ្យាក្រោមប្រធានបទស្តីពីថ្មពិលដាញ៉េលនិងថ្មពិលផ្លែឈើ ជូនដល់សិស្សានុសិស្សថ្នាក់ទី១១ នៅបន្ទប់ពិសោធ នៃអគារសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង ការិយាល័យកណ្តាល ដែលដឹកនាំការពិសោធដោយអ្នកគ្រូ អាន វិជ្ជរ៉ា គ្រូបង្រៀនមុខវិជ្ជាគីមីវិទ្យា។
ក្នុងការពិសោធលើប្រធានបទនេះដែរ អ្នកគ្រូ បានលើកយកចំណុចសំខាន់ៗ នៃខ្លឹមសារមេរៀនមកបង្ហាញជូនដល់សិស្សានុសិស្សឱ្យបានយល់ដឹងពីគោលបំណង នៃខ្លឹមសារ មេរៀនដែលទាក់ទងនឹងការពិសោធថ្មពិលដាញ៉េលនិងថ្មពិលផ្លែឈើ។ លើសពីនេះ អ្នកគ្រូបានបង្ហាញពីសម្ភារពិសោធមានដូចជា កែវប៊ែស៊ែ ស៊ីឡាំងក្រិតចំណុះ១០០០ml ក្រដាសជូតមាត់ សន្លឹក សង្ក័សី ទង់ដែង អ៊ីយ៉ុងទង់ដែង អ៊ីយ៉ុងសង្ក័សីជាដើម។ ក្រោយពីអ្នកគ្រូបានបង្ហាញអំពីសម្ភារៈសម្រាប់ពិសោធរួចមក អ្នកគ្រូក៏បានបង្ហាញពីទ្រឹស្តីមេរៀនយ៉ាងលម្អិតទាក់ទងនឹងដំណើរការនៃការពិសោធ ដោយបែងចែកសិស្សជាក្រុមដោយក្នុងមួយក្រុមមានសមាជិក០៤នាក់ ទៅ០៥នាក់ ហើយក៏បានដឹកនាំសិស្សតាមក្រុមនីមួយៗអនុវត្តជាក់ស្តែង ដោយមានការជួយណែនាំបន្ថែមដល់ក្រុម នីមួយៗ។ បន្ទាប់ពីអ្នកគ្រូបានពន្យល់ណែនាំលម្អិតពីរបៀបពិសោធ និងដឹកនាំអនុវត្តការពិសោធរួចមក សិស្សានុសិស្សបានយល់ច្បាស់ពីមេរៀន ហើយសហការគ្នាយ៉ាងល្អក្នុងការចូលរួមអនុវត្តពិសោធជាក់ស្តែង ដោយមានការណែនាំពីសំណាក់អ្នកគ្រូយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់រហូតទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរ និងសម្រេចវត្ថុបំណងតាមការរំពឹងទុក។

On March 10, 2023, the American Intercon School committee organized a chemistry experiment under the theme “Daniel Battery and Fruit Battery” for 11th graders in the laboratory of the American Intercon School Building’s head office. This experiment was led and conducted by Mrs. An Vichara, a chemistry teacher.
In the experiment on this topic, the teacher brought the main points of the lesson content to show the students and help them understand the purpose of the lesson related to the experiment of the Daniel battery and the fruit battery. In addition, the teacher showed the experimental materials, such as glass, a cylinder with a calibration capacity of 1000 mL, paper towels, zinc foil, copper ions, zinc ions, and so on. After the teacher presented the materials for the experiment, she also presented the detailed lesson theory related to the process of the experiment by dividing the students into groups of 4 to 5 members. Students were given the chance to practices with additional guidance from the teacher. After a detailed explanation along with careful guidance, the students understood the lesson and cooperated well to achieve the expected objectives.