កាលពីថ្ងៃទី0៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២២ កន្លងទៅនេះ អ្នកគ្រូ អ៊ុយ បញ្ញានិមល បានបង្រៀនលើមុខវិជ្ជាជីវវិទ្យាលើប្រធានបទស្តីពី បន្សាយ និងអូស្មូស ជូនដល់សិស្សានុសិស្សថ្នាក់ទី៧ “វេនព្រឹក និងវេនរសៀលរនៅបន្ទប់លេខ៤០៥ (បន្ទប់ពិសោធ) នៃអគារសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង សាសាខាម៉ៅសេទុង។
នៅក្នុងការបង្រៀននោះ អ្នកគ្រូ លាង បានច្បិចយកពីចំណុចសំខាន់ៗនៃខ្លឹមសារមេរៀនមកបង្ហាញជូនសិស្សានុសិស្សឱ្យបានដឹងពីបន្សាយ និងអូស្មូស ដើម្បីបានជាវត្ថុបំណងនៃមេរៀន។ ទន្ទឹមនឹងនេះ អ្នកគ្រូក៏បានបែងចែកសិស្សានុសិស្សជាក្រុមដែលមានសមាជិកពី០៤ ទៅ០៥នាក់ ដើម្បីធ្វើការពិសោធដោយផ្ទាល់ទៅលើទឹកធម្មតា ទឹកអំបិល និងទឹកល័ក្ខ ដើម្បីផ្សារភ្ជាប់នឹងទ្រឹស្ដីមេរៀន ដែលប្អូនៗសិស្សានុសិស្សកំពុងសិក្សា ដើម្បីឱ្យគាត់ងាយចាប់បាននៃខ្លឹមសារមេរៀនផ្សារភ្ជាប់នឹងការអនុវត្តក្នុងបន្ទប់ពិសោធផងដែរ។សិស្សានុសិស្សបានយល់ច្បាស់ពីការពិសោធមេរៀនបន្សាយ និងអូស្មូស ហើយការពិសោធបានចេញជាលទ្ធផលដូចទៅនឹងទ្រឹស្តីមេរៀន ដែលធ្វើឱ្យសិស្សានុសិស្សមានភាពរីករាយដែលបានសិក្សាពិសោធន៍ដោយផ្ទាល់ជាមួយអ្នកគ្រូ និងមិត្តភក្តិរួមថ្នាក់របស់គាត់ លើមេរៀនមួយនេះ។

On February 08, 2022, Uy Panha Nimol taught a biology subject on a topic of dispersion and osmosis to 7th grade students at American Intercon School, Mao Tse Tong campus.
In this lesson, the main purpose was to introduce students to the lesson of dispersion and osmosis. At the same time, the teacher divided the students into groups of 4 or 5 to practice experimenting directly on water and salt water to connect between the theory and what the students were studying in the class. By doing this, they would find it easy to understand the main points of the lesson. At the end of the lesson, students received good understanding about dispersion and osmosis lesson. More importantly, the experiments yielded results which were similar to the theory stated in the lesson content. Due to this, it made the students enjoy their learning and doing experiment with his teacher and classmates.