កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែមករា ឆ្នាំ២០២២ កន្លងទៅនេះ គណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង សាខាម៉ៅសេទុង (ការិយាល័យកណ្ដាល) បានរៀបចំការពិសោធមុខវិជ្ជាជីវវិទ្យាក្រោមប្រធានបទ “ដំណើរអូស្មូស” ជូនដល់សិស្សានុសិស្សថ្នាក់ទី៨ វេនព្រឹក និងវេនរសៀល ។
ក្នុងការពិសោធលើប្រធានបទនេះ អ្នកគ្រូ វែន សិទ្ធិដា បានលើកយកចំណុចសំខាន់ៗនៃខ្លឹមសារមេរៀនមកបង្ហាញជូនដល់សិស្សានុសិស្ស ដើម្បីឱ្យសិស្សបានយល់ដឹងពីគោលបំណងនៃមេរៀនដំណើរការនានានៃការពិសោធ ការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ និងសម្ភារពិសោធសម្រាប់ពិសោធសង្កេតមើលដំណើរអូស្មូស។ លើសពីនេះ អ្នកគ្រូបានបង្ហាញពីសម្ភារពិសោធមានដូចជា តង្កៀប ថាសជ័រ ជ្រុញជ័រ ខ្សែរអំបោះ កូនកន្សែង កែវជ័រថ្លា គ្រាប់ពែម៉ង់កាណាត ចង្កឹះឈើ អំបិល និងជញ្ជីង ជាដើម។ បន្ទាប់មកទៀត អ្នកគ្រូបានណែនាំពីដំណើរការពិសោធមាន៣ដំណាក់កាលដោយដំណាក់កាលទី១ ជាដំបូងត្រូវយកគ្រាប់ពែម៉ង់កាណាតដាក់ចូលទៅក្នុងទឹក ដើម្បីឃើញពីបន្សាយដោយផ្ទាល់។ ដំណាក់កាលទី២ រុំគ្រាប់ពែម៉ង់កាណាតរួចដាក់ក្នុងកែវទឹកបន្សាយតាមរយៈភ្នាស់ហើយ ដំណាក់កាលទី៣ ថ្លឹង និងកត់ត្រាទម្ងន់ដុំត្រសក់បន្សាយតាមរយៈអឌ្ឍជ្រាប។
បន្ទាប់ពីអ្នកគ្រូបានបង្ហាញជូនពីដំណើរការពិសោធ និងបានពន្យល់ណែនាំលម្អិតពីទ្រឹស្តីពិសោធរួចមក អ្នកគ្រូក៏បានធ្វើការបែងចែកសិស្សជាក្រុម ដោយក្នុងមួយក្រុមមានសមាជិក០៤នាក់ទៅ០៥នាក់។ បន្ទាប់មក សិស្សានុសិស្សតាមក្រុមនីមួយៗក៏បានសហការគ្នាយ៉ាងល្អក្នុងការចូលរួមអនុវត្តពិសោធជាក់ស្តែង ដោយមានការណែនាំពីសំណាក់អ្នកគ្រូ រហូតទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរ និងបានសម្រេចវត្ថុបំណងដូចដែលបានរំពឹងទុក។
ក្នុងការពិសោធលើប្រធានបទនេះ អ្នកគ្រូ ម៉ែន សិទ្ធិដា បានលើកយកចំណុចសំខាន់ៗនៃខ្លឹមសារមេរៀនមកបង្ហាញជូនដល់សិស្សានុសិស្ស ដើម្បីឱ្យសិស្សបានយល់ដឹងពីគោលបំណងនៃមេរៀនដំណើរការនានានៃការពិសោធ ការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ និងសម្ភារពិសោធសម្រាប់ពិសោធសង្កេតមើលដំណើរអូស្មូស។ លើសពីនេះ អ្នកគ្រូបានបង្ហាញពីសម្ភារពិសោធមានដូចជា តង្កៀប ថាសជ័រ ជ្រុញជ័រ ខ្សែរអំបោះ កូនកន្សែង កែវជ័រថ្លា គ្រាប់ពែម៉ង់កាណាត ចង្កឹះឈើ អំបិល និងជញ្ជីង ជាដើម។ បន្ទាប់មកទៀត អ្នកគ្រូបានណែនាំពីដំណើរការពិសោធមាន៣ដំណាក់កាលដោយដំណាក់កាលទី១ ជាដំបូងត្រូវយកគ្រាប់ពែម៉ង់កាណាតដាក់ចូលទៅក្នុងទឹក ដើម្បីឃើញពីបន្សាយដោយផ្ទាល់។ ដំណាក់កាលទី២ រុំគ្រាប់ពែម៉ង់កាណាតរួចដាក់ក្នុងកែវទឹកបន្សាយតាមរយៈភ្នាស់ហើយ ដំណាក់កាលទី៣ ថ្លឹង និងកត់ត្រាទម្ងន់ដុំត្រសក់បន្សាយតាមរយៈអឌ្ឍជ្រាប។

On January 26, 2022, American Intercon School committee, Mao Tse Tong campus, organized an experiment of biology subject under a topic of “osmosis process” for 8th grade students in the morning and afternoon shifts.
In this experiment, Mrs. Ven Sithida presented the main points of the lesson content to the students so that they could understand the purpose of the lesson, the process of experimentation, the use of tools, and experimental materials for the observation of Osmosis process. In addition, the teachers showed the experimental materials such as brackets, plastic trays, rubber strings, strings, towels, glass, clear plastic, cane, wooden chopsticks, salt, and scales. Then, the teacher introduced the three-step experimental process. For the first stage, the teacher put the cane nuts into the water to see the dispersion directly. The second step was to wrap the cane seeds and put them in a glass of water to disperse through the broth. The third stage was to weigh and record the weight of the cucumber slices through the hemispheres.
After the teacher presented the experimental process and explained in detail the theory, the teacher divided the students into groups of 4 to 5 members. After that, the students in each group cooperated well in participating in practical experiments with the guidance of the teachers until they got better results and achieved the objectives as expected.
In this experiment, Mrs. Men Sithida presented the main points of the lesson content to the students so that they could understand the purpose of the lesson, the process of experimentation, the use of tools, and experimental materials for the observation of Osmosis process. In addition, the teachers showed the experimental materials such as brackets, plastic trays, rubber strings, strings, towels, glass, clear plastic, cane, wooden chopsticks, salt, and scales. Then, the teacher introduced the three-step experimental process. For the first stage, the teacher put the cane nuts into the water to see the dispersion directly. The second step was to wrap the cane seeds and put them in a glass of water to disperse through the broth. The third stage was to weigh and record the weight of the cucumber slices through the hemispheres.