កាលពីថ្ងៃទី០៥ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ កន្លងទៅនេះ គណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀន អន្តរទ្វីប អាមេរិកាំង បានរៀបចំការពិសោធក្រោមប្រធានបទ “អគ្គិសនីវិភាគទឹក” ជូនដល់ សិស្សថ្នាក់ទី៧ ដែលបានដឹកនាំដោយលោកគ្រូដែលជាគ្រូបង្រៀនមុខវិជ្ជាគីមីវិទ្យា និងលោកគ្រូជំនួយការបន្ទប់ពិសោធ។
ក្នុងការពិសោធលើប្រធានបទនោះដែរ លោកគ្រូ បានលើកយកនូវចំណុចសំខាន់ៗ នៃខ្លឹមសារមេរៀនមកធ្វើការបង្ហាញដល់សិស្សានុសិស្សឱ្យកាន់តែយល់ច្បាស់ពីការបំបែកម៉ូលេគុល ទឹកដោយចរន្តអគ្គិសនី និងដំណើរការនៃការពិសោធពីមួយដំណាក់កាលទៅមួយដំណាក់កាលតាម រយៈការពិសោធជាក់ស្តែងនៅក្នុងបន្ទប់ពិសោធ។ បន្ទាប់មក លោកគ្រូបានបង្ហាញពីសម្ភារដែលត្រូវ យកមកធ្វើពិសោធមានដូចជា ខ្សែចម្លងអគ្គិសនី ខ្មៅដៃ ថ្មពិល ចានជ័រ ដង្កៀប និងម្សៅ Banking Soda ជាដើម។ បន្ទាប់ពីបានបង្ហាញពីសម្ភារសម្រាប់ធ្វើពិសោធរួចរាល់មក លោកគ្រូក៏បានបង្ហាញ ពីទ្រឹស្តីមេរៀនយ៉ាងលម្អិត ដែលទាក់ទងទៅនឹងដំណើរការនៃការពិសោធដល់សិស្សឱ្យដឹងគ្រង់ៗគ្នា ដើម្បីឱ្យការពិសោធទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរ។ បន្ទាប់ពីលោកគ្រូ បានពន្យល់ណែនាំលម្អិតនៃការអនុវត្តពិសោធតាមដំណាក់កាលនីមួយៗ រួចមក លោកគ្រូក៏បានបែងចែកសិស្សជា៥ក្រុម ដោយក្នុងមួយក្រុមៗមានសមាជិកពី៣ ទៅ៤នាក់។ បន្តិចក្រោយមក សិស្សានុសិស្សទាំងអស់បានសហការគ្នាយ៉ាងល្អក្នុងការចូលរួមអនុវត្តពិសោធ ជាក់ស្តែងដោយមានការណែនាំពីលោកគ្រូ រហូតទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរ និងបានសម្រេចនូវ វត្ថុបំណងដូចអ្វីដែលបានរំពឹងទុក។

On April 05, 2022, the American Intercon School committee organized an experiment under the theme of ” Electrolysis of water ” for 7th grade students led by a chemistry teacher and his laboratory assistant.
In this experiment, the teacher highlighted the main points of the lesson to present to the students to better understand the separation of water molecules by using electricity and the process of experiment from one stage to another in the laboratory. The teacher then showed the experiment tools to the students which included electric cords, pencils, batteries, plastic plates, brackets and banking soda powder. After presenting the materials used in the experiment, the teacher also presented the detailed lesson theory related to the process of the experiment to the students to get in-dept understanding about the experiment to get better results. After explaining the details of the practice of each stage, the teacher divided the students into 5 groups, each group has 3 to 4 members. After a while, all the students cooperated well in participating in practical experiments with the guidance of the teacher until they got better results and achieved the objectives as expected.